Adwentu dzień drugi. Świąteczny grafik w pracy

Kto w Polsce pracuje 24 grudnia do późnego południa? Mnóstwo ludzi. Kto pracuje 24 grudnia wieczorem…? Też niemało.

Moja dzisiejsza propozycja to role-play, do którego role uczniowie napiszą sami, a Wy możecie wpasować w wiele miejsc kursu.

Krok 1. Każdy uczeń dostaje kartkę, na której w punktach napisze charakterystykę swojej postaci – oczywiście, to Wy decydujecie, jakie szczegóły należy podać. Może być wiele, może być niewiele, ale ja myślę, że im więcej, tym lepiej – dzięki temu uczniowie trochę sobie popiszą, a po drugie – problemy z ustaleniem grafiku będą bardziej złożone.

Krok 2. Informujesz uczniów, że wszyscy pracują w jednym miejscu, w dodatku w miejscu, w którym trzeba pracować 24 grudnia wieczorem. Może to być hotel, a może być i zakład karny – w zależności od Waszej fantazji. (Fajną dodatkiem będzie, jeśli uczniowie będą musieli zgadnąć, co to za miejsce). Warto uświadomić uczniów, że w głowach wielu Polaków bycie w pracy w Wigilię jest zjawiskiem bardzo niepożądanym.

Krok 3. Uczniowie przedstawiają się jako swoje postaci (przyda się kartka z imieniem) i… dowiadują się, że kilkoro z nich (w zależności od liczebności grupy) musi pracować na nocnej zmianie 24 grudnia.

Krok 4. Ucznowie uzgadniają między sobą (warto moderować taką dyskusję), kto będzie pracował w Wigilię – tutaj przyda się trochę zwrotów potrzebnych do negocjacji, typu:

  • Mogę się na to zgodzić, jeśli/ pod warunkiem, że/ o ile….
  • Nie mam problemu/ nie widzę problemu w tym, że ….., ale…. 
  • Rozumiem, ale…
  • Postaw się w mojej sytuacji.
  • Możemy się umówić, że…

Krok 5. Kiedy uczniom uda się znaleźć rozwiązanie, warto zrobić szybkie podsumowanie dyskusji. Można po prostu zebrać informacje, kto (nie) pracuje i dlaczego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s