Matura 2018. Matematyka

Matematyka jest, moim zdaniem, bardzo wdzięcznym przedmiotem szkolnym, który możemy sobie zaimportować na lekcję. Jej język jest uniwersalny, wszyscy mieli z nią kontakt: część w szkole, kolejna część na studiach, kolejnej części potrzebna jest również w pracy. A oprócz tego liczebniki to w polszczyźnie wielki temat (w tym memie formy liczebników są dość okrojone, ale i tak jest ich sporo) i ćwiczenia ich nigdy za wiele, o czym wszyscy wiemy. Ale nie o tym dzisiaj.

Poszukując maturalno-matematycznych inspiracji dotarłam na kanał Matemaks, na którym prezentowane są rozwiązania zadań matematycznych. Instrukcje zadań z Matmaksu są według mnie doskonałym materiałem autentycznym: bazując na wiedzy, którą już ma, uczeń poznaje język przydatny do mówienia o niej. Dodatkowo ma okazję poznać język, którym opisuje się procesy (sekwencje czynności). Naprawdę polecam – nawet się nie domyślacie, ilu uczniów biznesowych trochę tęskni za matematyką, a nie ma na nią czasu!

A dla zainteresowanych, oczywiście, arkusz egzaminacyjny (poziom podstawowy)

 

 

PS. Ku mojemu zdziwieniu, po obejrzeniu jednego z filmów na Matemaksie udało mi się rozwiązać (dość proste) zadanie z kombinatoryki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s