Brzydka pogoda, brzydkie zdjęcie

Dzisiaj kolejne brzydkie zdjęcie (pierwsze było tutaj). Jeśli ktoś telefonem umie zrobić ładne, to ma, oczywiście, lepiej…

Kiedyś uważałam, że na lekcji ma być tylko pięknie, odświętnie, ładnie i kolorowo. Rzeczywistość pokazała, że to czysty idealizm, ale zaakceptowałam to odkrycie dopiero po niemal 15 latach uczenia:). Dzisiaj uważam, że ewidentna brzydota zdjęcia, nie dyswalifikuje go jako materiału do użycia na lekcji (chociaż piękne zdjęcia też nie są złe)!

Poniżej trzy przykładowe Brzydkie Zdjęcia, które zrobiłam spacerując z psami. Od razu można uwierzyć, że Warszawa to nie tylko piękne parki, i że nawet takie piękne dzielnice jak moja miewają ponure zakamarki, które godzą w poczucie estetyki – zwłaszcza zimą. Szaro i brudnawo, zapewniam też, że psich kup nie brakuje. Ich zaletą jest to, że są materiałem wizualnym przygotowanym w dwie minuty i z moją pełną kontrolą nad całym procesem. Od ogółu do szczegółu, z możliwością dopowiedzenia do nich historii. Pamiętajcie, opowiadanie historii to jedna z fajniejszych rzeczy, które mogą zdarzyć się na lekcji.

Jak każde zdjęcia, również te można wykorzystać na każdym poziomie.

  1. Pokaż zdjęcia i wyciągnij z uczniów jak najwięcej informacji o tym, co przedstawiają. Na niższych poziomach można zadawać najprostsze pytania, na wyższych – trochę bardziej podchwytliwe, ale też bez zbędnych szczegółów. Zadbaj o to, żeby od pewnego momentu zaczęły koncentrować się na kwietniku, bo za moment uczniowie będą mieli okazję zobaczyć, co jest w środku. Uwaga! wpis nie zawiera lokowania produktu! Po prostu – takie rzeczy znajduje się w kwietnikach…brzydkie-zdje%cc%a8cie-1
  2.  Skoro nie są to sadzonki roślinek, to co to jest i skąd się wzięło???

brzydkie-zdje%cc%a8cie-2

3.  Hm. Pojawia się naprawdę mnóstwo pytań. Łącznie z tym, co by się stało, gdyby to zjdęcie było jedynym, które zachowa się na naszej placiecie po wielkiej katastrofie…? Gdyby znaleźli je przedstawiciele jakiejś obcej cywilizacji, jaki obraz naszego świata zbudowaliby sobie na podstawie tego zdjęcia?

brzydkie-zdje%cc%a8cie-3

 

PS. Fajny moment na wprowadzenie tak często spotykanego słowa „zagrycha/ zagryzka”… Czy ciastka są dobre na zagrychę?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s