Nie tak dawno temu…

Noworoczny prezent dla Was wszystkich, z życzeniami spokojnego powrotu do pracy i obowiązków po tygodniowym życiu na trochę zwolnionych obrotach. Zadanie dla uczniów na niemal każdym poziomie, a do wykorzystania na wiele sposobów.

Rzecz polega na cofnięciu się w nieodległą przeszłość i sprowadza do przeczytania nagłówka aktualnego dokładnie rok wcześniej. Następnie trzeba pogrzebać trochę w pamięci – lub w internecie – i sprawdzić, jak rozwinęły się sprawy w nim opisywane. Odpowiedź może być pisemna, może być ustna, moim zdaniem najważniejsze jest, żeby była krótka. Gdybym chciała zrealizować ten pomysł na lekcji (bo jeszcze nie miałam okazji, taki jest świeży…), pewnie poprosiłabym o wypowiedź pisemną. Uważam, że pisanie jest sprawnością wyjątkowo zaniedbywaną, zwłaszcza na niższych poziomach.

Na te krótkie zadania możecie oczywiście poświęcić czas na lekcji, ale weźcie pod uwagę, że raczej nie są do zrobienia w 5 minut: wymagają analizy nagłówka, zajrzenia do internetu, poszukania informacji, ułożenia wypowiedzi. Jeśli temat jest z tych kontrowersyjnych, a grupa skłonna do dyskusji, sprawa może się przeciągnąć.

Można też z wyprzedzeniem zadać je jako pracę domową, tak aby danego dnia uczniowie mogli w skrócie zreferować, co zadziało się rok wcześniej.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Nie tak dawno temu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s